bip.gov.pl
RSS
A A A K
SmodBIP
To jest wersja archiwalna z dnia 26.09.2015, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: zmiana

Regulamin przyprowadzania i odbierania dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Łazach

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 1
IM. JANA BRZECHWY W ŁAZACH
2015/2016

Podstawa prawna :
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21.05.2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( Dz. U. Nr 61, poz. 624, z 2002 r. Nr 10, poz. 96.2003r. Nr 146, poz. 1416, z 2004 r. Nr 66, poz.606 oraz z 2005r. Nr 10, poz.75).
Dz.U.126, poz.1384 z 6 września 2001 roku o chorobach zakaźnych i zakażeniach;
Statut Publicznego Przedszkola nr 1 w Łazach;
Konwencja Praw Dziecka;

I. PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
1. Dzieci przyprowadzane są do przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych), którzy odpowiadają za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola.
2. Rodzice (opiekunowie prawni) osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w sali zbiorczej. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo, zdrowie i życie dziecka pozostawionego w budynku bez wiedzy pracownika przedszkola.
3. Od godziny 6.30 (ul. Topolowa), od godziny 8.00 (ul. Kolejowa) rodzice (opiekunowie prawni) zostawiają dziecko w sali zbiorczej. Dzieci rozchodzą się do swoich sal, pod opieką wychowawców, w godzinach pracy danego oddziału (harmonogram pracy poszczególnych oddziałów dostępny jest na tablicach informacyjnych grup).
4. Rodzice przyprowadzający dzieci do przedszkola, po godzinie otwarcia danego oddziału, zobowiązani są do zaprowadzenia dziecka bezpośrednio na salę przedszkolną i oddania dziecka bezpośrednio pod opiekę wychowawcy grupy.
5. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo, zdrowie i życie dziecka pozostawionego przez rodziców (prawnych opiekunów) przed wejściem do budynku przedszkola.
6. Nauczyciel lub osoba dyżurująca, przyjmująca dziecko od rodziców, zobowiązana jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
7. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
8. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, kaszlące, z gorączką, wysypką skórną, nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
9. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne i inne, należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
10. Po każdej nieobecności dziecka, spowodowanej chorobą zakaźną, rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia i brak przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
II. ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
1.Dzieci odbierane są z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub przez inne osoby , zdolne do podejmowania czynności prawnych, upoważnione przez rodziców (opiekunów prawnych) na piśmie.
2.Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione. Wzór upoważnienia, zawierający imię, nazwisko, nr dowodu osobistego oraz nr telefonu osoby upoważnionej do odbioru dziecka z przedszkola, stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
3. W szczególnych przypadkach, na pisemną prośbę rodzica (opiekuna prawnego) oraz wypełnieniu druku upoważnienia, dziecko z przedszkola może odebrać osoba niepełnoletnia np. rodzeństwo.
4. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo, zdrowie i życie własnego dziecka, odebranego z przedszkola, przez upoważnione przez nich osoby.
5. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców (opiekunów prawnych), dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
6. Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
7. W przypadku, gdy po dziecko, zgłosi się osoba nie wymieniona w upoważnieniu do odbioru dziecka, nauczyciel jest zobowiązany skontaktować się telefonicznie z rodzicami (opiekunami prawnymi) a w dalszej kolejności z osobami upoważnionymi, w celu ustalenia dalszego postępowania.
8. Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców (prawnych opiekunów) oraz osób upoważnionych do odbioru dziecka.
9. Personel przedszkola może odmówić wydania dziecka osobie, której stan wskazuje na to, iż nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa w drodze z przedszkola do domu (jest agresywna, czuć od niej alkohol, itp.)
10. W przypadku, kiedy nauczyciel odmówi wydania dziecka osobie upoważnionej do odbioru, musi niezwłocznie poinformować o tym dyrektora przedszkola i podjąć wszelkie możliwe czynności w celu skontaktowania się z rodzicami (opiekunami prawnymi) i ustalenia toku dalszego postępowania.
11. Gdy osobą, której personel przedszkola odmówi wydania dziecka, jest rodzic (opiekun prawny), nauczyciel w porozumieniu z dyrektorem przedszkola, powiadamia o zaistniałych okolicznościach drugiego rodzica (opiekuna prawnego) a w dalszej kolejności inne osoby upoważnione do odbioru dziecka z przedszkola.
12. Jeżeli żadna z powiadomionych osób nie może, z różnych przyczyn, odebrać dziecka z przedszkola, dyrektor przedszkola o zaistniałych faktach zawiadamia najbliższy Komisariat Policji.
13. Odbiór dziecka następuje w godzinach pracy oddziałów, a od godziny 14.30 (ul. Topolowa) na sali zbiorczej.
14. Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (osoba upoważniona) dotarł na miejsce pobytu grupy.
15. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

III. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIE ODEBRANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
1. Dzieci powinny być odebrane z przedszkola najpóźniej do godziny 16.30 (ul. Topolowa) 15.00 (ul. Kolejowa).
2. Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola w godzinach uzgodnionych w organizacji pracy przedszkola, nauczyciel ma obowiązek skontaktować się telefonicznie z rodzicami (opiekunami prawnymi) a w dalszej kolejności z osobami upoważnionymi do odbioru dziecka z przedszkola.
3. W przypadku nie skutecznych prób skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) oraz osobami upoważnionymi do odbioru dziecka, nauczyciel zostaje z dzieckiem na placówce jeszcze przez godzinę, a po upływie tego czasu, w porozumieniu z dyrektorem przedszkola powiadamia najbliższy Komisariat Policji.
4.Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.

IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola zostali zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola oraz rodzice (opiekunowie prawni) dzieci.
2. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby upoważnione do odbioru dzieci z przedszkola.
3. Procedura obowiązuje od dnia przyjęcia uchwałą Rady Pedagogicznej i zatwierdzenia przez członków Rady Rodziców.

Potwierdzam zapoznanie z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Łazach:

Dyrektor:               Rada Pedagogiczna:                Rada Rodziców:                        Pracownicy:



Opublikował: Urszula Bogłowska
Publikacja dnia: 26.09.2015
Podpisał: Urszula Bogławska
Dokument z dnia: 04.11.2013
Dokument oglądany razy: 1 487